Články v kategorii Ostatní

Vše > Ostatní

Hledat

Mapillary with Olympus TG-Tracker in 2020

Saturday 25.4.2020 13:46:37, Jakuje

Mapillary is world-wide database of street-level imagery for free use. It is great help for mapping in OpenStreetMap as other street-level imagery might not be available or might not have compatible license. Everyone can submit photos directly from mobile phones mounted on the windshield of a car or from any other camera after some postprocessing. There are bunch of "supported" cameras suitable for usage in car and outdoor, but they are very expensive so I wanted to try to go with budget option.

Vloženo do kategorií Ostatní | žádný komentář

How to print munzees in 2018?

Sunday 11.2.2018 14:03:26, Jakuje

There are many guides for creating munzees, but most of them already do not work so I decided to write one that works for me and hopefully will work also for others.

Vloženo do kategorií Ostatní | žádný komentář

Zelený čtvrtek

Friday 6.4.2012 00:20:35, Jakuje

O tomto svátku jsem chtěl napsat něco pěkného už minulý rok, ale nějak jsem na to neměl odvahu. Tak zkusíme, co to udělá dnes. Natočil jsem si půllitr čisté vody a uvidím, co z toho uvařím.

Vloženo do kategorií Ostatní | žádný komentář

SOPA a krátké vyjádření uživatele internetu

Thursday 19.1.2012 23:04:29, Jakuje

V posledních dnech bylo o SOPA ("Stop Online Piracy Act") napsáno hodně. Nejlépe výstižný titulek byl na root.cz: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům. Zde nečekejte fakta, ale jen krátké zamyšlení nad tímto tématem.

Vloženo do kategorií Ostatní | žádný komentář