Články v kategorii Operační systémy

Vše > Operační systémy

Hledat

Smart cards with OpenSC and OpenSSL

Tuesday 11.7.2017 16:04:20, Jakuje

This is just a short article with notes about testing and debugging smart cards and HSM with OpenSC and OpenSSL.

There is many different cards and each of them can behave little bit differently. This is why we have PKCS#11 interface, which unifies these private key operations, for example in OpenSC. But some of the operations are not implemented here and therefore we need to use OpenSSL, for example to verify signatures or encrypt the date (public key operations).

It served me for some time as a cheat sheet how to do things, originally published in this gist, but I hope it will get better reach here.

[BASH] Vitruální soubory

Tuesday 18.3.2014 10:43:12, Jakuje

Již několikrát jsem se zamýšlel nad problémem testování, nebo prací v terminálu s aplikaci, která vyžaduje vstup jako jméno souboru a já bych chtěl soubor předzpracovat jiným programem, nebo vložit jednoduchý text bez toho abych musel vytvářet opravdový soubor.

Virtuální soubory jsou ideálním řešením pro takovéto případy. Důležité je vědět, že toto funguje pouze v BASHi, nikoliv v obecném Shellu a na to je potřeba si dávat pozor.

 

Virtuální soubory jsou ideálním řešením pro takovéto případy. Důležité je vědět, že toto funguje pouze v BASHi, nikoliv v obecném Shellu a na to je potřeba si dávat pozor.

Vloženo do kategorií Linux | žádný komentář

Here strings [BASH]

Tuesday 16.4.2013 21:45:33, Jakuje

Here strings jsem dnes viděl poprvné a tak si to musím zapsat, abych na to nezpomněl, až budu něco takového potřebovat. A že jste to nikdy neslyšeli? Nikde jste neviděli

<<< (tři lomené závorky vedle sebe) ?

Vloženo do kategorií Linux | žádný komentář

Deník bakalářky, část první

Sunday 17.6.2012 00:16:04, Jakuje

Jednoho dne přišel nápad vymyslet si téma bakalářské práce, která se mi nějak nezadržitelně. Původně byl plán vytovřit nějaké téma na práci, na které již druhým rokem pracuji jako na brigádu. Ale jeden den přišel nápad, že bych si občas zahrál nějaké to Wherigo a že si opravdu nebudu kupvat nějakého oregona. A tak nezbývá, než si to napsat ...

Vloženo do kategorií Windows | žádný komentář

Definice URL protokolu

Thursday 29.12.2011 21:17:48, Jakuje

Při tvorbě malého informačního systému jsem narazil na drobný problém. Ne vše jde jednoduše udělat v javascriptu a tak potřebuji spouštět programy na straně uživatele, pro jednoduchost přímo z prohlížeče.

URL protokol je přesně to co tuto věc umožňuje. Kliknutí na odkaz otevře na hostitelském počítači aplikaci. Z hlediska bezpečnosti to zní strašně a právě proto je potřeba tyto věci nastavit na straně systému. Tento návod bude pro změnu pro Windows.

Vloženo do kategorií Windows | žádný komentář

Darktable - proces zpracování fotografie v počítači

Wednesday 28.12.2011 14:01:40, Jakuje

Jméno programu Darktable u mě evokuje pocit temné komory (dark room) a prosvětlovacího pultu (light table), jak asi autoři zamýšleli. A to je přesně to co program umí. Prakticky jako za starých časů zpracovat fotografie z foťáku (dnes již tedy žádný film, ale paměťová karta) až na papír (dnes již tedy spíše na internetová fotogalerie).

Ano. Podobné věci umí i Adobe Lightroom (trochu jiná kombinace stejných slov), ale Darktable je zdarma a jede pod Linuxem. Pokusím se sepsat nějaké krátké seznámení s programem po prvních pokusech a zpracovaných fotkách.

Vloženo do kategorií Linux | 1 komentář