SOPA a krátké vyjádření uživatele internetu

Thursday 19.1.2012 23:04:29, Jakuje

Kategorie: Ostatní

V posledních dnech bylo o SOPA ("Stop Online Piracy Act") napsáno hodně. Nejlpe výstižný titulek byl na root.cz: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům. Zde nečekejte fakta, ale jen krátké zamyšlení nad tímto tématem.

Ke včerejšímu bojkotu tohoto amerického zákona se dle sopastrike.com mělo přidat a nebo jej aspoň částečně podpořit mnoho internetových portálů. Podpora měla být vyjádřena tzv. blackoutem na 12 hodin. Trochu naivně jsem čekal, že to pocítí větší část populace, která se nad tím zamyslí. Čekal jsem že by třeba google, nebe facebook mohl podniknout nějaké gesto. Ale nic. Z velkých portálů zčernala pouze anglická wikipedie (a americké děti nadávaly, že nemohou dělat domácí úkoly). Google prý na nějaké hlavní stránce něco zmínil, ale funkci to neomezilo. Přišlo mi, že se připojily pouze malé soukromé stránky, webcomixy a další méně významné weby (php manuál měl přes horní část stránky černý pruh, významnější osobní weby přidaly nějaký černý banner). Nikdo nechtěl přijít o návštěvníky i při pohledu na možnou globální cenzuru.

Zaujaly mě reakce na sociálních sítích (nemyslím americké děti na twitteru, ale ty kreativnější posty). Zde je jeden screen, který ukazuje, jak by mohl vypadat internet po schválení tohoto zákona:

Obrázky, jako z knihy 1984, nezdá se vám? A opravdu je to to chcete? Prakticky by tedy služby jako sociální sítě asi nemohly fongovat a americká vláda by vám zrušila webovou stránku, pokud by se na ní objevilo něco "protizákonného". Ale ani to není moc útěcha. Dobrou noc.

Diskuse:

:
:
:

 
    

Podbarvená pole označená hvězdičkou jsou povinná!