Orlické hory, 14. - 15.9.2013

Tuesday 1.10.2013 23:37:26, Jakuje

Rodinný výlet do Orlických hor, po stopách Jednoty Bratrské v Kunvaldu, návštěva kostela v Neratově a procházka na Annenský vrch.

Julinčino údolí

V sobotu jsme začali výletem do Julinčina údolí, kterým teče malá říčka jménem Říčka. Vyrazili jsme proti proudu od silnice z Nebeské Rybné.

říčka Říčka

Jedním z cílů bylo nalezení tábořiště, na kterém babička asi před padesáti lety tábořila. Na louce u říčky stoj bývalá hájenka, kterou si babička pamatuje.

Bývalá hájenka

Dnes se zde také nachází volně přístupný přístřešek, který slouží přes léto jako kuchyně a v takovémto deštivém počasí nám přišel vhod. Bývalá hájenka je využívána jako zázemí a klubovna pro tábory.

Kunvald: Jednota Bratrská

Jednota Bratrská zanechala v Českých zemích mnoho památek. Ale právě v Kunvaldu vznikla a vyvíjela se po roce 1457. Nejdříve jsme navštívili Kostel sv. Jiří, pokračovali jsme k Bratrské lípě, která byla podle pověsti zasazena před 450 lety českobratrskými exulanty. Dále jsme navštívili Jordán, kde byla studánka, ve které byli křtěni noví členové Jednoty. Nakonec jsme se také dostali k pomníku Jana Ámose Komenského a domku na Sboru, kde byl založen první sbor Jednoty Bratrské v naší zemi.

Domek na Sboru

Poslední věc, kterou jsme v sobotu stilhli byla návštěva kostela v Nebeské Rybné a účast na koncertu sboru X-Tet Rychnov nad Kněžnou.

Neratov - rozbořený kostel

Dominantou malé vesnice na kraji Orlických hor je právě velký barokní kostel. Ten po druhé světové válce vyhořel a na místě zbyly jenom obvodové zdi. Dnes je již kostel opraven, má novou (částečně skleněnou) střechu a omítnuté průčelí.

kostel Neratov

Během návštěvy se dokonce na chvíli objevilo slunce a modrá obloha, která dala vzniknout této fotografii.

Anenský vrch

Pohraniční opevnění

 

Více fotografií v samostatné fotogalerii.

Diskuse:

:
:
:

 
    

Podbarvená pole označená hvězdičkou jsou povinná!