Friendica - distribuovaná sociální síť

Monday 7.1.2013 22:48:56, Jakuje

Kategorie: Programování

Se založením vlastního VPS na vpsfree.cz a zprovozněním základních služeb jsme se rozhodli pro vyzkoušení distribuované sociální sítě na vlastní kůži.

Prvními zážitky byla instalace, se kterou jsem se dlouho nemohl domluvit, ale nyní vše funguje a použití mi přijde docela reálné.

Instalace

Friendica neposkytuje instalační balíček v repozitářích debianu, jako například phpmyadmin a proto je instalace o trošku složitější. Já jsem zvolil cestu přes git clone, což mi zajistí docela rozumný přísun aktualizací.

Během instalace stačí postupovat podle návodu umístěném v INSTALL.txt a brzy máte funkční uzel distribuované sociální sítě. Já jsem si vytvořil v konfiguraci apache VirtualHost nasměrovaný do adresáře s Friendicou

BOM - Byte order Mark a nefunkční obrázky

Na webu se zdálo vše funkční, až na obrázky, čemuž jsem nejdříve nepřikládal význam, ale brzy mi to nedalo spát a musel jsem zjistit proč. Google na toto téma nedával žádné odpovědi a výsledkem mého bádání bylo, že jsou před daty obrázku umístěny 3 bajty 0xEF 0xBB 0xBF, které znemožňují zobrazení obrázku v prohlížeči, nebo jakémkoliv editoru.

V databázi byly obrázky uloženy v pořádku, posílány na výstup ve zdrojovém kódu také, BOM v jádře nikdo na výstup také nepřidával a tak nezbylo než napsat na Support. Tam jsem dostal docela brzy odpověď, že mám hledat v některém z includovaných souborů. Našel jsem si krásný příkaz, který najde všechny soubory obsahující BOM:

Zdrojový kód:
grep -rl $'xEFxBBxBF' .

A ten mi zdělili, že mám BOM v konfiguračním souboru .htconfig.php. Po odstranění prvních 3 bajtů začaly obrázky fungovat a já jsem zase o něco chytřejší. O tom, že v includovaných souborech může být mezera, která rozboří posílání hlaviček jsem už slyšel, ale toto bylo pro mě nové.

Diskuse:

:
:
:

 
    

Podbarvená pole označená hvězdičkou jsou povinná!