Time-lapse a jak na to

Thursday 22.12.2011 21:04:33, Jakuje

Kategorie: Fotografování

Jak jsem již napsal. Zaznamenání mnoha obrázků a spojení do videa. Zní to strašně jednouduše, ale je zde několik překážek, přes které je potřeba se elegantně přenést.

Prvním problémem je focení. Z událostí trvajících třeba mnoho hodin vznikne několikavteřinové video. U foťáku lze samozřejmě celou dobu sedět a po daných intervalech mačkat spoušť, ale mnohem jednodušší je použít nějaký program v počítači komunikující s foťákem. Na jeden takový jsem narazil a jmenuje se gTimeLapse. Má docela příjemné rozhraní pro konfiguraci a komunikaci s fotoaparátem. Ještě jsem ale nezkoušel.

Druhý problém je jak převést statické obrázky do videa. Zjednodušeně lze k tomu použít jeden z programů mencoder, nebo ffmpeg. Mě se zalíbil mencoder a podle návodu z této stránky jsem udělal svoje první video. Zjednodušeně lze spustit něco takového v příkazové řádce:

Zdrojový kód:
mencoder "mf://@files.txt" -mf fps=5:type=jpg -ovc lavc -lavcopts
vcodec=mpeg4:mbd=2:trell:vbitrate=7000 -vf scale=1626:1080 -oac copy -o video.avi

V souboru files.txt je seznam souborů, které se mají zpracovat do výsledného videa. Parametr fps určuje kolik snímků za sekundu má být promítnuto, scale je rozlišení v pixelech (pravděpodobně menší, než původní fotografie). Poslední parametr je jméno výsledného souboru.

Soubor files.txt lze jednoduše vytvořit pomocí přesměrování výstupu příkazu ls. Například:

Zdrojový kód:
ls -1tr *.JPG > files.txt

pro všechny soubory s koncovkou JPG.

 

Tak abych se někam dostal, tak ještě přidám ukázku výsledek, který nafotil Žaban. Je to spíš jenom jako demonstrace toho, že to jde. Prakticky lza totou metodou zachytit pohyb mraků, slunce, měsíce, hvězd, rozvíjení květin či jiné okem nezachytitelné změny. Zkusím s něčím kreativním zase přijít :)

Diskuse:

:
:
:

 
    

Podbarvená pole označená hvězdičkou jsou povinná!